Меню
Мій кабінет

Чи важлива вища освіта та якими є шанси побудувати успішну кар’єру без диплома?

Чи сприяє вища освіта сьогодні кар’єрним звершенням? Чи дає конкурентні переваги на співбесіді наявність диплома? У яких сферах вища освіта все ще потрібна, а де без неї вже можна обійтися?

Цінність вищої освіти

Одним з аргументів у суперечці про цінність диплома є те, що деякі успішні люди та візіонери не мали документа про класичну для свого часу освіту. Для прикладу наводять Генрі Форда, Білла Гейтса, Стіва Джобса, Джона Девісона Рокфеллера, які без вищої освіти заснували власний бізнес. Безсумнівно, поодинокі прориви, в основі яких лежить геніальність конкретної людини, відбуватимуться й надалі. Але системна вища освіта гарантує, що з навчання не випало найважливіше — формування широкого професійного та гуманітарного світогляду. Можна нескінченно розвиватися у будь-якому напрямку. Але саме в університеті людина отримує базу наукового мислення, розвиває здатність приймати виважені рішення, вчиться вибудовувати стосунки у майбутньому професійному колі.

Так, сам по собі диплом ніколи не був гарантією досягнення успіху чи високого соціального статусу. Все залежить від мотивації, особистих досягнень майбутньої (-го) фахівчині (-ця), вибору напрямку й готовності до подальшого розвитку у професії. Таким чином, заклад вищої освіти в сучасному світі дає фундаментальні знання та формує цінне підґрунтя для кар’єрних злетів.

Чітко визначити межі професії наразі неможливо. На зміну одним професіям приходять інші, які відповідають вимогам часу та потребують інших компетенцій. Тому вища освіта, як і курси додаткової освіти, вбудовується у практику навчання протягом усього життя. Так зване life long learning — це не збирання дипломів, зокрема про здобуття другої чи третьої вищої освіти, а необхідні елементи розвитку.

Роботодавців насамперед цікавлять напрацьовані зв’язки, навички та успішні кейси

Варто враховувати, що важливість наявності диплома варіюється в залежності від професії. У низці професій роботодавці цінують не стільки факт закінчення закладу вищої освіти, як soft skills кандидатів, наприклад, швидке навчання, гнучкість, креативність та вміння аналізувати інформацію. Як правило, це стосується IT-фахівчинь (-ів), digital-маркетологинь (-ів), UX-/UI-дизайнерок (-ів), SMM-менеджерок (-ів) та представниць (-ів) інтелектуальних професій (копірайтинг, торгівля, розваги), де вимоги ринку праці до hard skills змінюються швидко.

Сьогодні теоретичні й практичні навички можна отримати різними способами: є безліч курсів, зокрема онлайн, освітніх центрів та програм. Та й спеціальностей, де не потрібна вища профільна освіта та де успіх залежить виключно від особистих навичок і досвіду, чимало. Скажімо, на відеографів, незалежних блогерів чи стрингерів працює власне портфоліо, особистий блог, харизма. Та й жодна освітня установа не забезпечить вам високий рівень професіоналізму, доки ви самі його не напрацюєте.

Водночас диплом все ще є необхідним у державному та громадському секторах. Серед галузей, для яких обов’язково мати вищу освіту, варто зазначити такі:

  • медицина;
  • педагогіка;
  • інженерія;
  • IT-спеціальності, пов’язані з управлінням.

Є підстави припускати, що найближчими роками освітня система розвиватиметься і ускладнюватиметься, а звичні етапи втратить свою силу. Проте вже зараз роботодавцям краще звертати увагу на конкретні вміння й таланти, а здобувачам — запасатися рекомендаціями та готовими проєктами, які говорять про успіхи значно більше, ніж оцінки у дипломі.

Таким чином, для сучасної людини безперервне навчання стало новою нормою. Найціннішими працівниками нині і в майбутньому будуть ті, хто вміє поєднувати технічні знання з гнучкими навичками та здатен адаптуватися до потреб ринку праці. Для цього необхідно регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні сфери й розширювати кругозір, проходити курси, брати участь у конференціях та інтенсивах, створювати стартапи тощо.

Інші поради