Меню
Мій кабінет

Як чемно відмовитися від вакансії?

Немало кандидатів / кандидаток відмовляються від пропозиції після того, як отримають повідомлення з коротким описом вакансії від компанії або попередньо зв’яжуться з HR-спеціалістом / HR-спеціалісткою, щоб обговорити деталі. Водночас більшість говорять «ні» на подальших етапах: після співбесіди або отримання Job Offer. Як правильно відмовити роботодавцю?

Коли можна відмовитися від пропозиції

Вичерпний перелік етапів співбесіди має такий вигляд:

  • попередній лист на e-mail;
  • дзвінок, коротке обговорення, запрошення на онлайн або офлайн-інтерв’ю;
  • інтерв`ю з HR-фахівцем / HR-фахівчинею компанії чи рекрутером / рекрутеркою;
  • тестування (якщо є);
  • зустріч із безпосереднім керівником / керівницею;
  • виконання завдань задля оцінювання компетенцій кандидата / кандидатки;
  • отримання запрошення на роботу.

Кожен етап співбесіди важливий для отримання нової інформації про компанію, команду, позицію, вимоги й результати, яких від вас чекають. Дати негативну відповідь на будь-якому з них — нормально.

Найпопулярніші причини відмови

Найчастіше від пропозицій про роботу відмовляються у сферах IT та digital, фінансових структурах, агросфері й сфері споживчих товарів, а також серед управлінців 20–25 років, які вкрай виважено підходять до пошуків, цінують свій час та ресурси. 

Кандидати / кандидатки не готові приймати пропозиції компаній, цінності яких не поділяють. Наприклад, претендент / претендентка не хоче працювати у косметичній компанії, яка тестує продукцію на тваринах. Або вакантну посаду відкрито в компанії, що абсолютно не переймається екологічними проблемами, тоді як кандидат / кандидатка — екоактивіст / екоактивістка. 

З-поміж можливих причин відмовитися від запропонованої роботи — непрозора система винагороди; неможливість HR-спеціаліста / HR-спеціалістки чітко пояснити систему оцінки результатів; озвучення під час інтерв’ю важливих завдань, які не були зазначені в описі вакансії; постановка нездійсненних KPI (ключових показників вашої ефективності).

Як відмовитися до отримання Job Offer

Якщо вам доведеться відмовити потенційному роботодавцю (вербально чи у письмовій формі), найліпше — тактовно акцентувати на собі, а не на недоліках компанії. Не забувайте: навіть ввічлива відмова має бути чітко аргументованою, бо ж рекрутери та HR-фахівці все аналізують, і це надалі може вплинути на процес пошуку.

Повідомити про негативне рішення можна відразу на зустрічі, до отримання Job Offer. Подякуйте за приділений час і запрошення на інтерв’ю та чесно (й чемно) повідомте, що вас не зацікавило (обов’язки, заробітна плата тощо).

Ваші відповіді можуть стати добрим початком подальшого діалогу. Нерідко аргументована «суперечка» зрештою веде до довгострокової та взаємовигідної співпраці.

Приклади листа-відмови від пропозиції:

«[Ім’я інтерв’юера / інтерв’юерки у кличному відмінку], добрий день! Дякую за оффер, мені приємно, що ви оцінили мою кандидатуру! На жаль, я не можу прийняти вашу пропозицію, бо рівень очікуваної заробітної плати та бонусів нижчий, ніж такий, що дозволить мені покривати поточні витрати й виконувати мої зобов’язання. У будь-якому разі я рада нашому знайомству та сподіваюся, що у майбутньому нам вдасться співпрацювати на інших проєктах. З повагою, [ваше ім’я]».

«[Ім’я інтерв’юера / інтерв’юерки у кличному відмінку], привіт! Вдячна вам за оффер! Однак після нашої розмови я усвідомила, що завдання, які у перспективі має виконувати найнята на цю посаду людина, мені таки не близькі. Якщо я виконуватиму тільки їх, то невдовзі втрачу інтерес до проєкту. А це неприйнятно для мене, оскільки мені важливо залишатися мотивованою співробітницею довгий час. Це рішення далося мені нелегко, і я сподіваюся на ваше розуміння. Зрештою мені було приємно з вами поспілкуватися й отримати від вас високу оцінку! З найкращими побажаннями, [ваше ім’я]».

Як відмовитися вийти на роботу та не потрапити у «сіру» зону

Якщо Job Offer вже отримано, але вам запропонували кращі умови, не відтягуйте рішення й повідомте про це відразу. Скажіть, що в іншій компанії вас зацікавив проєкт / команда / розмір винагороди тощо. Чому це важливо? По-перше, якщо ви дійсно сподобалися, компанія, можливо, змінить умови Job Offer на більш вигідні. По-друге, в HR-фахівців буде змога швидко переналаштувати подальший процес та знайти іншу кандидатку / кандидата вчасно.

Не ігноруйте повідомлення й дзвінки HR-фахівців та рекрутерів, щоб не потрапити в так звану «сіру» зону. Можливо, надалі ваші шляхи ще перетнуться. 

Відмовляти непросто. Проте найцінніше, що поєднує вас та рекрутерів — час. Подбайте про те, щоб зберегти його кожному учаснику процесу.

Інші поради