Меню
Мій кабінет

Як підготуватися до співбесіди та забути про хвилювання?

Успішність співбесіди злітає до бажаних висот, якщо підготуватися старанно. Нижче — корисні поради, які допоможуть переконати HR-менеджера / HR-менеджерку запропонувати вакантну посаду саме вам.

5 завдань для тих, кому важливо бути впевненими у собі під час інтерв’ю

Завдання #1. Переглянути вебсайт компанії, на вакантну посаду якої ви претендуєте 

Насамперед необхідно ознайомитися з інформацією про компанію, її продукти чи послуги. Перегляньте інформацію на офіційному вебсайті й на сторінках у Facebook / Instagram / LinkedIn та, безсумнівно, максимально використовуйте Google. Прочитайте останні новини. Проаналізуйте, що ж говорять про компанію інші, щоб отримати об’єктивне уявлення про потенційного роботодавця. З’ясуйте, якою є культура компанії, та намагайтеся зрозуміти, як налаштуватися на її хвилю. Не оминайте увагою Twitter — у вас є змога подивитися, про що спілкуються співробітники й керівники компанії. Чи жартують? Чи повідомляють про події, що відбуваються у компанії? Чи пишуть про запуск нових продуктів або послуг? Використовуйте прочитане як можливість розпочати діалог.

Ваша ціль — не лише з’ясувати, чим компанія займається, а й усвідомити, яке враження бізнес справляє на ринку, та що відрізняє його від конкурентів. Озвучте свої висновки щодо сутності бренду під час співбесіди — інтерв’юери оцінять.  

Завдання #2. Перечитати вимоги до претендентів

Перегляньте опубліковану вакансію й поміркуйте, як ваш досвід дозволить вам досягти успіху на новій посаді. Пригадайте, у яких ситуаціях якнайкраще проявилися особисті якості, та наведіть яскраві приклади, щоб переконати рекрутера / рекрутерку, що ви створені для вакантної посади. Розкажіть про те, як вам вдалося впоратися з подібними проблемами, щоб у співрозмовника / співрозмовниці була можливість уявити, на що ви здатні та як дієте у разі форс-мажорів. 

Варто заздалегідь уточнити формат співбесіди — офлайн чи онлайн, з тестовим завданням чи без, за присутності безпосереднього керівника чи ні тощо. 

Завдання #3. Підготуватися до «незручних» моментів: замислитися, які запитання вас непокоять і можуть прозвучати на співбесіді, та написати можливі відповіді

Не допустіть ситуацій, коли класичні запитання заводять у глухий кут (поширена помилка початківців і не тільки). Ви, напевно, почуєте: «Що вас не влаштовує на нинішній посаді й чому ви хочете залишити компанію?», «Що вас приваблює у запропонованій вакансії?», «Які ваші сильні та слабкі сторони?», «Який досвід у вас є у … (заповніть пунктами зі списку посадових вимог)?», «Яку зарплату ви хочете?», «Розкажіть про себе».

Обміркуйте, що ви скажете. Скажімо, якщо запитання про те, де ви слабуєте, згадайте, що ви у собі прагнете покращити («Завжди боялася публічних виступів, але за останні роки декілька разів була спікеркою на конференціях, щоб вдосконалити ораторські здібності»). Не просто уявіть якісь розпливчасті начерки, а придумайте вичерпні відповіді та попрактикуйтеся вимовляти їх. У цьому є щось таке, що каталогізує необхідні відповіді в мозку таким чином, щоб легше активувати їх у правильний момент на співбесіді. Ба більше, завчасна практика істотно впливає на те, наскільки впевнено ви тримаєтеся під час інтерв’ю, оскільки вам не доведеться вигадувати поспіхом формулювання. Не забувайте про цифри. Тримайте напоготові статистику, яка продемонструє попередній досвід. Наприклад, ви можете сказати, що сприяли зростанню доходу компанії на 20% та яким чином.

Переконайте себе, що на співбесіді запитають про все, чого ви боїтеся. Уявили? Відтак обміркуйте, як ви впораєтеся з цим. Напишіть, вимовте написане, знову і знову, доки не будете звучати впевнено.

Завдання #4. Обміркувати, про що вам необхідно запитати під час інтерв’ю

Наприкінці співбесіди ви, ймовірно, почуєте від інтерв’юера / інтерв’юерки, чи є у вас запитання. Всупереч поширеній думці, це не означає, що вам пропонується додатковий час, щоб блиснути досягненнями. Авжеж, ваші запитання вплинуть на загальне враження, але наразі основне — отримати важливу для вас інформацію. Йдеться про те, що саме ви хочете знати, уявляючи себе на запропонованій посаді п’ять днів на тиждень впродовж наступних місяців, а краще — років.

  • «З якими складнощами я можу зіткнутися на цій позиції?»;
  • «Як довго попередня людина обіймала цю посаду?»;
  • «Чи не могли б ви описати стандартний робочий день?»;
  • «А що вам подобається у компанії?» тощо.

Запитання можна записати у блокнот чи на смартфон — нормально заглядати в замітки, зроблені заздалегідь, бо це говорить про вашу старанність.

Не буде зайвим побути у ролі клієнтки. У якій би сфері ви не хотіли реалізувати свій потенціал — продаж, маркетинг, веброзробка тощо — до співбесіди варто спробувати продукт чи послугу, що пропонує компанія (а в ідеалі — декілька разів). Відтак у вас буде можливість запропонувати рішення, як покращити цей продукт чи послугу (звичайно, вже як співробітниці).

Завдання #5. Зібрати думки й себе докупи

Якщо ви нервуєтеся напередодні співбесіди, подумайте про те, що ваше резюме вже прочитане, а ви достатньо кваліфіковані, щоб конкурувати за вакантну посаду. Інтерв’ю не було б, якби вас не розглянули як можливу кандидатку.

Уявіть, що співбесіда — це ділова зустріч. Як би ви розмовляли з бізнес-партнером / бізнес-партнеркою чи клієнтом / клієнткою та переконували на співпрацю з вами? Як би презентували свій досвід та розпитували про завдання, які мають бути виконані? І ви, і рекрутер / рекрутерка перед прийняттям на роботу намагаєтеся з’ясувати, чи є сенс працювати разом, а розмовляючи як рівні, ви будете менше перейматися.

Якщо все ж тремтите, використовуйте «допоміжні фрази», щоб заповнити паузи. Ви можете повільно повторити запитання, перш ніж відповісти, або сказати, наприклад, «Так, гарне запитання. [пауза] Визнаю, раніше не замислювалася про це, однак думаю, що…».

Зверніть увагу на мову тіла. Що може сказати людям ваша поза, положення рук та ніг, міміка? Скажімо, схрещені на грудях руки означають, що ви закриті до спілкування.

І наостанок: подбайте про охайний зовнішній вигляд та намагайтеся виспатися.

Інші поради