Меню
Мій кабінет

Як побороти страх перед новою роботою?

З одного боку, тривога — корисне переживання, яке допомагає відчути важливість моменту, вчасно увімкнути захисні механізми й мобілізувати емоційний резерв. Данський філософ-екзистенціаліст Серен К’єркегор називав тривогу «кращим учителем», і недарма. Нормальна тривога, яка відчувається у періоди високої відповідальності, невизначеності, складнощів чи непередбачуваних змін, властива кожному з нас. Тривога виникає, коли перед людиною розкриваються нові можливості. Зазнаючи тривоги, ми намагаємося передбачити ризики, зробити все заздалегідь, простежити й обговорити наслідки своїх дій та ініціатив. Таким чином з’являється виважене рішення, що дає змогу позбутися страху перед невідомим.

З іншого боку, іноді природна й тимчасова тривога перетворюється на фобію, стійку властивість особистості. Тривожні люди постійно, перед зміною роботи, перед співбесідою, перед розмовою з керівництвом чи перед знайомством з новим колективом, відчувають безпідставний страх. Це може приводити до того, що вони не ризикують, уникають рішучих вчинків та не проявляють ініціативи.

Поради психологів, як подолати страх, зокрема перед новою роботою

  • По-перше, варто навчитися не накручувати себе та сприймати будь-яку робочу ситуацію «згори» з позиції спостерігача. Це дає змогу знизити емоційне напруження, додати об’єктивності й розсудливості вашому баченню, розгледіти ціннісний та смисловий аспект проблеми.
  • По-друге, тривожним людям корисно освоїти такі вправи з контролю за своїми станами, як медитація, автогенне тренування, йога, цигун, дихальна гімнастика тощо.
  • По-третє, тим, хто багато хвилюється, необхідно розгадати та проаналізувати причини тривоги. Бувають випадки, коли «робоча» тривога насправді маскує тривогу, пов’язану, наприклад, із прихованими сімейними труднощами. Усвідомлення цього факту дозволяє сфокусуватися і направити зусилля на розв’язання реальних проблем. Страх йти на нову роботу може бути пов’язаний з невпевненістю, низькою самооцінкою та синдромом самозванця.

Як перестати годувати свій синдром самозванця

  • Усвідомити й прийняти, що ви не одні. Боятися викликів на новій роботі нормально. Сумніватися у собі нормально. Із синдромом самозванця стикався багато хто: попри чимало років досвіду та масштабні проєкти, навіть визнані професіонали не один раз запитували себе, чи заслуговують вони на успіх. Спробуйте поговорити з колегами: усвідомлення, що це не тільки ваша боротьба, неабияк допомагає.
  • Згадати про свої досягнення. Скажімо, якщо ви вже на новому робочому місці, то впоралися не з одним випробуванням у житті: від освоєння професії до успішного проходження співбесіди. Нагадайте собі про всі моменти, коли пишалися собою, щоб вкотре переконатися, що недарма займаєте своє місце.
  • Пробачати собі помилки. Відпустіть перфекціонізм: краще довести завдання до кінця, ніж починати спроби знайти ідеальне рішення. На цьому шляху вас неминуче будуть чатувати помилки, але без них здобути досвід та досягти кар’єрного зростання не вийде.

Як навчитися презентувати себе за 30 секунд, якщо ви не впевнені в собі

Стартаперам відоме словосполучення Elevator Pitch — словесна презентація, яка має продати ваш проєкт потенційному інвестору за 30 секунд або скоріше. Зазначаємо п’ять кроків до якісної короткої розповіді про себе, якщо ви маєте намір влаштовуватися на роботу:

  1. Випишіть свої сильні сторони та попросіть друзів доповнити список, якщо ідей обмаль.
  2. Відредагуйте список: залиште лише ключові пункти та переваги — ідеально, якщо згадане підкріплюватиметься результатами.
  3. Знайдіть декілька вільних годин на хороше формулювання — намагайтеся коротко й переконливо відповісти на запитання «Що я хочу донести до людей під час пошуку роботи?».
  4. Насамперед презентуйте себе друзям. Послухайте їхній зворотний зв’язок, покращте промову і спробуйте знову. Шліфуйте, доки самі не будете задоволені.
  5. Порепетируйте перед дзеркалом та вивчіть напам’ять. Ось і все!

Не соромтеся говорити про свої страхи — вам є кому допомогти. Якщо вам важливо знайти роботу і ви відчуваєте, що вам необхідна консультація кар’єрної радниці чи радника, зареєструйтеся на нашому сайті та заповніть онлайн-форму.

Інші поради