Меню
Мій кабінет

Як влаштуватися на роботу, якщо досвіду замало або ж його взагалі немає?

Маємо максимально корисний гайд для жінок, які прагнуть влаштуватися на роботу без досвіду.

Покрокова інструкція

1. Проаналізувати свої професійні навички 

Та чесно сказати собі, у якому напрямку ви хотіли б рухатися. Digital-маркетинг, ІТ, ландшафтний дизайн, мода, освіта тощо — де ви себе бачите та до яких висот прагнете? Для вас у пріоритеті — робота у колективі та кар’єрне зростання? Можливо, ви займаєтеся хенд-мейдом та маєте намір продавати свої вироби на міжнародному маркетплейсі Etsy, а відтак відкрити власну справу? Озвучте відповіді на ці та інші запитання, які визрівають у вас.

2. Створити резюме

Одна з основних вимог до резюме — лаконічність. Жодної «води», формальних описів та штампів. І важливим є не лише те, що написано, а й те, як оформлено резюме. Воно має бути структуроване: досвід роботи, ключові навички та про себе. Кожен з пунктів має свої особливості:

  • Про себе. Рекрутери не полюбляють шаблонні «стресостійкість», «відповідальність» та «комунікабельність», бо вони сприймаються як соціально бажані слова, але водночас кожна вкладає у них своє значення. Натомість можна перефразувати. Не «стресостійкість», а, скажімо, «спокійно реагую на проблемні ситуації та знаходжу оптимальні шляхи їх вирішення». Не «комунікабельність», а «знаходжу спільну мову з будь-яким клієнтом». Не «пунктуальність», а «дотримуюся дедлайнів та здатна самостійно приймати рішення». 
  • Ключові навички. Своєрідні хештеги, що вказують на специфіку вашої роботи. Якщо ви вмієте працювати зі спеціальними програмами, варто це зазначити. Для аналітикині, наприклад, це може бути Tableau, для графічної дизайнерки — Photoshop, Illustrator, Figma, для архітекторки — AutoCAD.
  • Досвід роботи. Варто тезово зазначити свої зони відповідальності, а потім акцентувати на досягненнях. Насамкінець резюме має бути квінтесенцією вашого досвіду, з якого прибрана вся «вода»: епітети, вступні слова, дієприкметникові та дієприслівникові звороти тощо. 

Обсяг резюме не повинен перевищувати дві сторінки A4. Можна представляти резюме у формі презентації: крім досвіду показати своє портфоліо.

І ще одна тенденція — крім електронної адреси та номера телефону, заведено вказувати й особисту сторінку у соціальних мережах. Це додає кандидатці балів, дає змогу оцінити особисті якості, інтереси та те, наскільки вона близька до корпоративної культури роботодавця.

Про що розповісти у першому резюме, щоб почуватися впевнено на співбесіді?

Навіть якщо у вас немає досвіду роботи, вам все ще є про що розповісти, наприклад, про волонтерські програми, успішно пройдені курси, власні проєкти, врешті-решт, про особистий блог чи Telegram-канал. Ця інформація збагатить резюме та продемонструє вашу сферу професійних інтересів.

  • Волонтерство. Для роботодавців цінні претенденти, які безоплатно допомагали іншим людям та паралельно отримували корисний досвід.

Приклад:

Тиждень працювала на міжнародній конференції щодо екологічних проблем. 

Була синхронною перекладачкою у п’яти лекторів. Відеозаписи виступів із перекладом можна переглянути на сайті.

  • Релевантні курси, зокрема з університетської програми. Під час написання резюме часто не беруть до уваги один з очевидних варіантів — подивитися на перелік курсів.

Приклад:

Прослухала курс «Українська й англійська мови: переклад та редагування».

Написала та успішно захистила дипломну роботу «Технологія створення чат-ботів».

  • Особисті проєкти. Якщо немає досвіду роботи, то максимально підійдуть релевантні проєкти.

Приклад:

Організувала збір коштів до Фонду допомоги студентам з особливими потребами. Залучила 10 блогерів із сумарним охопленням понад 100 000 осіб. Впродовж кампанії вдалося зібрати 50 000 грн.

Модерувала онлайн-зустрічі у Google Meet з українськими письменниками та оформила воркбук з їхніми порадами для початківців. Завантажити воркбук можна за посиланням.

  • Особистий блог чи Telegram-канал. Навіть якщо ви маєте невелику кількість читачів, особистий блог чи Telegram-канал — можливість показати, як ви думаєте та чим цікавитеся.

Приклад:

Запустила сайт про zero waste. Щомісячна відвідуваність — 100 тисяч осіб. З матеріалами можна ознайомитися за посиланням.

Запустила Telegram-канал для креаторів. Публікую матеріали про створення контенту двічі на тиждень. За 5 місяці ведення на нього підписалося 1,5 тисяч осіб. 

3. Визначити найзручніший для вас формат роботи

Повний день чи part-time? Робота в офісі, дистанційно чи гібридний режим? Озвучте ідеальні для себе умови та обміркуйте, чим могли б ви чимось пожертвувати заради заробітної плати чи кар’єрного зростання. Орієнтуйтеся на ринок вакансій та власні потреби.

4. Сфокусуватися на релевантних ресурсах для пошуку хорошої роботи

Є безліч вебресурсів для пошуку роботи, зокрема без досвіду. Практика показує, що чим об’ємніший сайт, тим менше ейчари приділяють часу на обробку відгуків. Мудрим рішенням буде зосередитися на тих спільнотах, каналах або сервісах, які безпосередньо присвячені вашій галузі.

5. Вступити до професійних спільнот

У тематичних чатах зазвичай спілкуються експерти: ви дізнаєтеся, чим вони цікавляться, що зараз у тренді та просто зможете попросити пораду — ввічливим новачкам завжди охоче допомагають.

Найкращі місця для цього — Telegram та Facebook. Саме тут нерідко шукають виконавців для термінових проєктів, а це прекрасна можливість знайти роботу без досвіду.

Як використовувати професійні ком’юніті у Telegram та Facebook, щоб швидко знайти роботу?

  • На тематичних каналах часто розміщують вакансії, яких немає на сайтах з пошуку роботи. У вас буде змога побачити, які навички наразі актуальні, та взяти участь у цікавих проєктах.
  • Не зайвим буде стежити за курсами у своїй галузі, які як бонус пропонують запрошення до закритого чату: зазвичай там можна поспілкуватися з викладачами та познайомитися з іншими учасниками, очевидно, майбутніми зірками професії. Нетворкінг ще не раз знадобиться вам в майбутньому.

Якщо ви прагнете знайти роботу за фахом за кордоном чи розширити професійний кругозір, пам’ятайте: на Заході роль Telegram бере на себе Slack, де також чимало професійних спільнот. Заздалегідь знайте, що деякі з них платні.

6. Використовувати соціальні мережі

Більшості вкрай важко розповідати про себе у соціальних мережах під час пошуку роботи, зокрема першої. Ділимося простою структурою допису для Facebook чи Instagram: розкажіть про те, хто ви, що вмієте, що робили, що хочете робити і в якій галузі, дайте контакти для зв’язку та попросіть поділитися дописом. 

7. Писати безпосередньо у компанії, які вас надихають і мотивують

Гарною ідеєю працевлаштуватися може стати персональний лист від вас, написаний керівнику відділу чи ейчару. Найчастіше потрібні електронні адреси можна знайти на офіційному сайті або на публічних сторінках у соціальних мережах.

Не зможете знайти — нічого страшного. Ніхто не заважає вам написати в Instagram Direct та запитати, з ким можна зв’язатися щодо вашого питання. Будьте сміливішими! Зрештою вам можуть запропонувати стажування, на якому у вас буде можливість продемонструвати, на що ви здатні.

8. Ходити на співбесіди 

Ні: панікувати.

Точно ні: знервованою вибігати зі співбесіди.

Так: заспокоїтися, розслабитися та подихати. Будь-яка співбесіда — це шанс знайти щось своє. Відповідайте чесно на всі запитання, розвивайте навички самопрезентації та працюйте над помилками.

9. Бути активними та просити фідбек

Надсилати резюме краще тільки у разі, якщо у вас сяють очі, коли ви читаєте деталі вакансії. Виконали тестове завдання, а у відповідь — тиша? Попросіть зворотний зв’язок.

Якщо вам потрібна допомога, щоб усвідомити свої кар’єрні пріоритети, оформити резюме та знайти вакансію мрії, ви завжди можете отримати консультацію кар’єрної радниці чи радника.

Інші поради