Меню
Мій кабінет

Що необхідно знати щодо випробувального терміну?

Випробувальний термін — період, під час якого компанія та кандидат / кандидатка, що отримав/-ла вакантну посаду, мають можливість остаточно визначитися, чи варто продовжувати співпрацю. 

Випробувальний строк нічим не відрізняється від звичайного робочого процесу, за винятком того, що кожен усвідомлює, чи задоволений співпрацею. Також у цей період діє спрощений щодо відпрацювання процес звільнення. На працівника / працівницю, що проходить випробувальний термін, поширюються ті ж вимоги та гарантії, що і на колег, згідно з посадами, нормами трудового законодавства та внутрішньою документацією компанії. Інформація щодо заробітної плати зазначається у трудовому договорі. 

Не допускайте найпопулярніших помилок

№1. «Випробувальний термін — це лише місяць»

Тривалість випробувального терміну залежить від позиції й компанії. Чим масштабніша компанія та зона відповідальності співробітника / співробітниці, тим довший випробувальний термін. Іноді йдеться про два тижні, а іноді — про три місяці (скажімо, для топменеджерів).

На співбесіді важливо уточнювати, коли завершиться випробувальний термін та за яких умов можливе його продовження, щоб після отримання Job Offer і прийняття на роботу це не виявилося сюрпризом. 

№2. «Випробувальний термін — це коли відповідальність лягає на керівництво»

Випробувальний термін супроводжується навчанням. Але перед новачками не звикли танцювати з бубнами та відразу підкидати всю необхідну інформацію. Типова ситуація: вам надають основні матеріали для ознайомлення, а далі ви маєте ініціювати зустрічі з колегами й не соромитися запитувати про все, що вас непокоїть.

Будьте активними. Уточнюйте, якщо є щось, що ви не зрозуміли. Краще звернутися за підказкою, ніж перероблювати сотню разів. Попросіть вашого безпосереднього керівника / керівницю максимально конкретизувати ваші цілі й завдання, дізнайтеся докладніше щодо термінів та якості роботи, уважно ознайомтеся з вимогами керівника / керівниці до особистих якостей та професійних компетенцій колег.

Заздалегідь варто уточнити у наставника / наставниці його / її очікування щодо результатів роботи новачків під час випробування. Попросіть періодично організовувати зустрічі тет-а-тет, щоб обговорити проміжні результати вашої роботи. Таким чином, ви оперативно отримуватимете зворотний зв’язок та своєчасно корегуватимете свої дії. Ба більше, це сприятиме формуванню довіри, що цінно для керівництва. 

№3. «Випробувальний термін — це свого роду репетиція повноцінної роботи»

Компанія очікує, що ви якнайшвидше адаптуєтеся та досягнете своєї максимальної ефективності. Відтак ви не можете набирати обертів упродовж декількох місяців. Ясна річ, навіть найдосвідченішим гуру завжди потрібен певний період, щоб освоїтися. Молоді ж фахівці з деякими моментами взагалі можуть зіткнутися вперше. Цілком припустимо, що на пошуки шляхів вирішення тих чи інших завдань необхідний час. Але це не означає, що варто сидіти склавши руки. 

Саме упродовж перших місяців необхідно докласти максимум зусиль, познайомитися з компанією, її цінностями, етапами розвитку, послугами та вимогами. Розфокусування неприпустиме. Під час випробувального терміну аналізують ваші компетенції й перевіряють, чи сходиться те, про що ви натхненного говорили під час інтерв’ю, з вашими діями. 

№4. «Випробувальний термін — це про легкість»

Кожен фахівець / фахівчиня на новому місці неодмінно стикається зі складнощами, такими як термінові виклики, завдання, що горять, спірні питання. Виявіть наполегливість у досягненні позитивного результату, вмикайтеся у разі форс-мажорів, не губіться і не засмучуйтеся, якщо щось раптом пішло не за планом. Пам’ятайте: під час випробувального терміну найважливіше — показати готовність всотувати всю необхідну інформацію та не боятися викликів.

№5. «Випробувальний термін — це лише безпосередні обов’язки, а спілкування з колективом зачекає»

Не зачекає. Не відкладайте в далеку скриньку першу комунікацію. Поговоріть з неформальними лідерами, які можуть бути корисними як під час випробувального терміну, так і в майбутньому.

Беріть активну участь у корпоративному житті компанії. Якщо є змога, відвідуйте колективні заходи: майстер-класи, тренінги та круглі столи. Відтак у вас буде можливість розширити коло спілкування і зблизитися з колегами.